پژواک نواک!

Logo - Copyتا چند سال پیش دانلود و دسترسی آنلاین به یک بانک موسیقی ایرانی که حقوق هنرمندان را حفظ نماید شبیه یک آرزو بود. در این زمان راه حل یا دانلود غیرقانونی و یا گشتن پی آلبوم‌های رسمی در فروشگاه‌های نه چندان جذاب آثار فرهنگی و هنری بود. اما با برداشته شدن اولین گام‌ها خصوصا توسط بیپ تیونز، مفهوم دانلود برای اولین بار پسوند رایگان خود را از دست داد و بسترهایی برای خرید و دسترسی آثار هنری به صورت قانونی و با حفظ حقوق مولفان پدید آمد.

یکی از این پلت‌فرم‌ها نواک است. نواک که به معنای میزان زیری و بمی صدا است، می‌خواهد زیر و بم دنیای موسیقی را هر جا که هستید در یک دستگاه دیجیتال برایتان به ارمغان بیاورد. به شرط آن که یک اتصال اینترنت مطمئن داشته باشید یا آن که با خرید اشتراک، پیش‌تر موسیقی مورد علاقه خود را دانلود کرده باشید. تا این جای کار رقیب قدرتمندی به نام هدفون وجود دارد که با اتکا به بانک متنوع موسیقی‌های بیپ‌تیونز می‌تواند رقیب خود را جا بگذارد. حال باید ببینیم نواک چه چیزی فراتر از هدفون می‌خواهد به ما بدهد که با هزینه‌ای بیش‌تر از هدفون حاضر به انتخاب آن بشویم.

برای نصب نواک کافی است به سراغ کافه بازار بروید. پس از نصب با آیکونی نه چندان خوش شکل مواجه می‌شوید که با نتخاب آن وارد صفحه ثبت نام می‌شوید. ثبت‌نامی که نام و آدرس ایمیل شما را می خواهد و البته بدون نیاز به فعالسازی ایمیل نیز اجازه آغاز کار را به شما می‌دهد.

اما اولین نکته درباره نواک طراحی کلی آن است که یادآور طراحی سیاه‌رنگ holo design نسخه‌های پیشین اندروید است. این طراحی که البته میان نرم‌افزارهای موسیقی مرسوم است آن چنان چنگی به دل نمی‌زند. خصوصا با مطرح شدن material design و تلفیق رنگ‌های چشم‌نواز و پس‌زمینه سفید. از این بخش مهم تجربه کاربری که بگذریم می‌رسیم به نحوه کار با آلبوم‌ها و هنرمندان. نواک در این جا سعی کرده با سادگی حس خوبی در مخاطب به وجود بیاورد. در صفحه اول بر اساس معبارهایی چون محبوبیت و تازگی، پیشنهادهایی به مخاطب می‌شود. هر چند دکمه جست و جو و منوی کناری شامل لیست‌ها نیز می‌توانند به کمک کاربر بیایند. با انتخاب یک آلبوم، پیشنهادهایی از آلبوم‌های دیگر هنرمند و یا هنرمندان مشابه به مخاطب می‌شود که دسته‌بندی مناسبی دارند و در ضمن راهنمایی مانع از گیج شدن او می‌گردند.

screen322x572
با انتخاب نام هر هنرمند صفحه‌ای با نمایش آلبوم‌ها، آثار محبوب و هنرمندان مرتبط باز می‌شود که امکان دنبال کردن هنرمند را نیز در اختیار کاربر می‌گذارد. در سایت نواک صفحه‌ای برای خبرهای حوزه موسیقی نیز وجود دارد که انتظار داشتیم با انتخاب و دنبال کردن هنرمند این خبرها نیز نمایش داده شوند، اما حداقل در هنرمندانی که بررسی کردیم به چنین موردی بر نخوردیم. با انتخاب هر آهنگ می‌توانیم به صفحه پلیری برویم که امکانات مروسم پلیرهای اندرویدی را در اختیار ما می‌گذارد. اما در همین حد هم باید خوشحال شویم. زیرا پلیرهای آنلاین گویا علاقه چندانی به ارائه امکانات عادی نیز ندارند. سرعت استریمینگ از نظر ما قابل قبول بود و در میان آرشیو نسبتا مناسب می‌تواند خیال ما را از ساعت‌ها دل سپردن به موسیقی ایرانی راحت کند.

در پایان می‌توان گفت هر چند نواک سعی کرده است تجربه کاربری آسانتر و قابلیت‌های نسبتا مناسبی را در اختیار کاربر بگذارد، اما طراحی آن هنوز نیاز به کار دارد. اخبار موسیقی و هنرمندان اگر با توجه به علایق مخاطب در دستگاه‌های همراه نیز منتشر شود می‌تواند جذابیت نواک را برای کاربران افزایش دهد. همچنین به روز نگه داشتن آلبوم‌ها و هزینه اشتراک از نکاتی است که نواک در رقابت با هدفون بایستی به آن توجه کند، خصوصا در وضعیتی که هدفون با هزینه کم‌تر آلبوم‌های روز را نیز در اختیار کاربر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *