جامعه جهانی چند اینچی!

آن‌هایی که چند سال قبل و پیش از آمدن موبایل‌های اندرویدی اهل تلفن هوشمند بودند تنها یک انتخاب قابل قبول داشتند و آن هم ویندوز موبایل شرکت مایکروسافت بود. سیستم عاملی که سعی می‌کرد ویندوز را برای یک صفحه نمایش حدود سه اینچی به ارمغان بیاورد و این کار آن قدر خودش را هم ذوق زده می‌کرد که بر آن نام رایانه جیبی بگذارد! اما کسی که این رایانه‌های جیبی را با برندهایی چون i-mate و htc و بعدها سامسونگ و سونی اریکسون در ایران خریده بود آن قدر اهل آی تی بود که به آن چه ویندوز در اختیارش می‌گذارد راضی نباشد و هر روز پی چیزهایی جدید باشد. زیرا هنوز عصر آیفون و تجربه کاربری آسان نیامده بود و می‌توانستید ساعت‌ها گوشی ویندوز موبایلی خود را در اختیار دیگران بگذارید بدون آن که کوچک‌ترین کاری بتوانند با آن انجام دهند. در این زمان فروم‌های اینترنتی خصوصا انجمن توسعه‌دهندگان موبایل XDA پاتوق ویندوزموبایلی‌هایی بود که به کوک کردن رام و ارائه نرم‌افزارهای جذاب ویندوز موبایلی می‌پرداختند. زیرا هنوز اپل فروشگاه نرم‌افزار را برای موبایل معرفی نکرده بود.

htc-touch-3g-unlock

اما اپل با سیستم‌عامل ios همه چیز را متحول کرد. زیرا انتشار این سیستم عامل و نوآوری‌های بنیادین آن در آن زمان، منجر به بازاندیشی گوگل در تاریخ عرضه سیستم عامل اندروید گشت تا بر اساس این زیبای تازه رسیده به عرضه نخستین نسخه رسمی از سیستم عامل خود بپردزاد. از این زمان بود که داشتن گوشی هوشمند مخصوص یک طیف خاص نبود و این گوشی‌ها آن قدر همه گیر شدند که امروزه دست بسیاری از گروه‌های جامعه آن‌ها را می‌بینیم.

با همه‌گیر شدن این گوشی‌ها فضای صنعت موبایل شدیدا تغییر نمود. نرم‌افزار و سیستم‌عامل مهم‌ترین عنصر گوشی‌های هوشمند بودند و سازندگان با علم به همین امر با توقف به‌روزرسانی سیستم عامل گوشی‌ها عملا آن‌ها را از رده خارج می‌کردند. اما در این میان یک چیز بازی را عوض کرد و آن هم متن‌باز بودن اندروید بود. تمامی نسخه‌های اندروید به غیر از اندروید ۳ (که مخصوص تبلت ها بود) همگی متن‌باز بودند و کد منبع آن‌ها در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌گرفت. این امر موجب آن شد که توسعه‌دهندگان بی‌کار ننشسته و خود اقدام به آپدیت گوشی‌های اندرویدی بنمایند به گونه‌ای که برخی حتی گوشی‌هایی که توسط گوگل نیز آپدیت نمی‌شد را به لطایف‌الحیلی به نسخه‌ّای جدید اندروید مجهز می‌کردند.

از همین زمان بود که نسخه‌های غیر رسمی اندروید که معمولا توسط جامعه توسعه دهنگان خصوصا در انجمن XDA توسعه داده می‌شدند در اختیار دارندگان گوشی‌های فراموش شده قرار گرفتند. معروف‌ترین این نسخه‌های غیر رسمی CyanogenMod بود که معمولا پایه‌ی نسخه‌های غیر رسمی دیگر قرار می‌گرفت. امروزه CyanogenMod تبدیل به شرکتی موفق شده است که به توسعه سیستم عامل گوشی‌های One Plus می‌پردازد.

06884218-photo-logo-cyanogenmod

هر چند الزاما هر گوشی اندرویدی بخت چنین پشتیبانی را ندارد و بسیاری از گوشی‌ها به جرگه‌ی گوشی‌های فراموش شده می‌پیوندند، اما بسیاری از گوشی‌های معروف و پر طرفدار تا مدت ها پس از پشتیبانی رسمی توانستند به روز رسانی‌های غیر رسمی را دریافت کنند و به این ترتیب تولیدکنندگان موبایل را مجبور نمایند تا به جای رها کردن محصولات قدیمی‌شان با نوآوری‌هایی دیگر که تنها نرم‌افزاری نیستند به جذب مشتری جدید بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *