ما و داستان کپی‌رایت

چند وقتی است که بحث نسخه های غیرقانونی کتاب و دانلود آن ها میان اهل کتاب به شدت بالا گرفته است، به گونه ای که بسیاری از مترجمان حرفه ای از ترس اسکن و پخش آثارشان در اینترنت دست از کار شسته اند و اوضاع نا به سامان اقتصادی صنعت نشر کتب غیر کمک درسی، به پرتگاه نزدیک شده است.
در این میان اکثر افراد این موضوع را از منظر اخلاقی یا قانونی بررسی کرده و تقصیر را بر گردن حاکمیت یا خود مردم می اندازند.
اما اگر از منظر فناورانه به این موضوع بنگریم، دیر شکل گرفتن بسترهای فروش کتاب های الکترونیکی و برخی مشکلات بسترهای موجود عملا باعث شده است که کتاب الکترونیکی در ایران با واژه دانلود رایگان در ذهن تداعی گردد، نه خرید.
سال ها قبل هایدگر راه حل مشکلاتی را که تکنولوژی جدید به وجود آورده بود، در خود تکنولوژی دید. راه حل انتشار غیرقانونی کتاب های الکترونیکی نیز که ناشی از فناوری های اطلاعات است توجه به فناوری های فرهنگی است. شکل گیری بسترهای فروش کتاب های الکترونیکی که عناوین مختلف را با قیمتی مناسب بفروشد و شکل دهی به فرهنگ این فناوری ها، می تواند قدمی مهم در گسترش اقتصاد فرهنگ و هنر بردارد. شاید در آن روز ثروتمند بودن یک نویسنده یا مترجم موضوعی طبیعی باشد و اگر از کودکان پنج شش ساله بپرسند دوست دارید در آینده چه کاری داشته باشید پاسخ بدهند نویسنده داستان کوتاه!

نظر شما چیست؟ چرا مردم از نسخه های قانونی کتاب های الکترونیکی استفاده نمی کنند؟ آیا مشکل از بسترهای فروش است که کتاب های متنوعی ندارند و قیمت بالای آن ها و یا آن که اساسا مشکل از مردم ایران است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *