رود خروشان کتاب!

فروش محصولات از طریق پست در آمریکا دهه ۱۹۹۰ امری مرسوم بود. انواع و اقسام کالاها از طریق کاتالوگ ها و بروشورهایی که چاپ می شدند و یا تبلیغات تلویزیونی، معرفی میشدند و خریداران آن ها را به صورت پستی تهیه می کردند.
در این میان چاپ کاتالوگ یا تهیه تبلیغ تلویزیونی برای هزاران عنوان کتابی که سالانه چاپ می شدند هم گران بود و هم بی فایده. نکته ای که توجه جف بزوس، فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر را به خود جلب کرد.
جف بزوس در سال ۱۹۹۴ شرکت آمازون را به کمک سرمایه خانواده ش تاسیس نمود و یک سال بعد به همراه برنامه نویسی که استخدام کرده بود، کافان، وبسایت آمازون را بر روی اینترنت قرار داد.

12681_440
آمازون نام بزرگ ترین رود جهان است. بزوس اعتقاد داشت وبسایت کوچکش روزی بزرگ ترین کتابخانه جهان خواهد شد. این وب سایت نوآوری هایی چون خرید با یک کلیک و ایجاد بخش نظرات برای کتاب ها را به کار گرفت و توانست بحران بزرگی را که منجر به ورشگستگی بسیاری از کسب و کارهای ایترنتی در سال ۲۰۰۰ شد، پشت سر بگذارد.
امروزه هر چند حوزه کاری آمازون به شدت گسترش یافته است اما هنوز هم کتاب و محصولاتی چون کتابخوان ها و چاپ کتب از راه دور جایگاهی محوری در کسب و کار این شرکت دارند.

amazon

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *