استارت‌آپ چیست؟

در سرگذشت آمازون دیدیم که جف بزوس با حس خلا فروش پستی کتاب به یک ایده طلایی رسید: فروش اینترنتی کتاب.
اما چه چیزی باعث شد که این ایده طلایی شود؟ آیا فروش پستی کتاب به ذهن کس دیگری نرسیده بود؟ آیا کافان که برنامه نویس آمازون است خود نمی توانست چنین کسب و کاری را به تنهایی تاسیس کند؟
هر روز هزاران ایده به ذهن انسان ها می رسید. اما تعداد کمی به سراغ عملی کردن آن ها می روند و تعداد بسیار کم تری از راه درست به سراغ این کار می روند و البته تعداد بسیار محدودی در نهایت موفق می شوند.
فرایند ایجاد کسب و کاری نوین بر پایه خلاقیت و نوآوری را می توان کارآفرینی دانست. برای کارآفرینی تنها یک ایده مناسب کافی نیست. بلکه یک تیم هماهنگ و فضایی که آن را اکوسیستم کارآفرینی می نامند از لوازم اصلی موفقیت در این حوزه هستند و البته تلاش و تلاش و تلاش.

استارت آپ چیست؟
برای مثال بزوس با کافان تیمی را تشکیل دادند که توانمندی های لازم برای تاسیس یک شرکت نوپا (استارت آپ) را در خود داشت. بزوس ابتدا از سرمایه پدر و مادرش استفاده کرد. این سرمایه مانند دانه ای بود که در خاک کاشته شد و درختی تنومند با ارزش ملیاردها دلار از آن رویید. همین سرمایه اندازه دانه، اولین نقطه اکوسیستمی است که فرشتگان کسب وکار، شتاب دهنده ها، پارک ها و مراکز رشد، مراکز نوآوری و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر آن را کامل می کنند.
پس به نظر می رسد برای کارآفرین شدن تنها یک ایده ناب کافی نیست! بلکه اتحاد ایده و سرمایه در کنار مشاوره های دقیق برای قدم گذاشتن درست در مسیر نقشی حیاتی دارند.

در شبکه نوآوری می خواهیم به کارآفرینی و نوآوری در صنایع فرهنگی بپردازیم. به نظر شما کارآفرینی در این حوزه با دیگر حوزه ها تفاوتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *