آغاز یک رویا

سال‌ها پیش وقتی نام کتاب الکترونیکی می‌آمد، همه یاد آمازون و رود خروشان کتاب های آن می‌افتادند. عناوین زیادی که در کنار نرم‌افزارهای مناسب و کتاب خوان‌های جذاب با جوهر الکترونیکی برای ایرانیان حداکثر در حد رویا بودند. عدم پشتیبانی این پلت‌فرم‌ها از زبان فارسی و نبود عناوین قابل توجه منجر به آن شدند که سهم ایرانیان از تجربه کتاب الکترونیک حداکثر اسکن‌های بی کیفیت پی‌دی‌اف و یا نسخه‌های غیرقانونی کتاب های موجود باشد. این موارد در کنار کتاب‌های زیرزمینی و قدیمی در نهایت راهی به جریان اصلی صنعت نشر کتاب در ایران باز نمی‌کردند.
تا سال ۱۳۹۲ تلاش‌هایی جسته و گریخته برای حل این معضل انجام شد. اما جدی‌ترین تلاش در این سال با رونمایی از نرم‌افزار فیدیبو انجام گرفت. فیدیبو که وابسته به فروشگاه‌های شهر کتاب است با همکاری ۱۶۵ ناشر تا به امروز توانسته است حدود ۴۰۰۰ عنوان کتاب را منتشر سازد.
نرم‌افزار فیدیبو با انعقاد قرارداد با ناشران و رعایت حقوق مولفین امکان انتشار قانونی کتاب‌های الکترونیک را فراهم آورده است. همچنین شرکت فیدیبو با راه‌اندازی کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب و سامانه رصد برای پیگیری و حذف لینک‌های دانلود غیرقانونی کتاب، سعی کرده است با انتشار غیرقانونی کتاب های الکترونیکی مقابله کند.

فیدیبو
در این میان دو نقد عمده از ابتدا به این پلتفرم و نرم‌افزار آن وارد بوده است. اولین مورد نامناسب بودن رابط کاربری و مورد دوم قیمت بالای کتاب‌ها می‌باشد. هر چند با ارائه نگارش‌های جدید این نرم‌افزار بهبودهای مختلفی در رابط کاربری شکل گرفته است، اما هنوز هم انتقادها به قیمت کتاب باقی است. امری که فیدیبو می‌گوید بر اساس خواست ناشرین است و به نسبت نمونه‌های جهانی بسیار مناسب می‌باشد.

نظر شما چیست؟ آیا از کتابخوان فیدیبو برای خرید و مطالعه کتاب استفاده می‌کنید؟ به نظر شما قیمت‌گذاری کتاب‌ها مناسب است یا آن که معتقدید نسبت به نسخه چاپی هنوز هم قیمت آن‌ها بالا است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *